Právě nakupujete za zvýhodněné ceny!

Rise of the Argonauts - recenze

Autor: Filip Dočekal, 17.03.2009 14:04, zobrazeno 6043x

Rise of the Argonauts - recenze

Určitě všichni známe legendu o Jásonovi, který se vypravil se svými věrnými argonauty na lodi Argo hledat zlaté rouno. Přesně tato legenda se stala námětem pro novou hru Rise of the Argonauts, za kterou stojí studio Liquid Entertainment, které patří společnosti Codemasters. Přestože si autoři hry příběh značně upravili, nutno dodat, že na vývoji hry strávili necelých deset let, což u mnohých z nás určitě vzbuzuje naději na skvělý hit letošního roku. Teď se ale vrhneme na ohodnocení hry.

Jak už jsem zmínil, hra se točí okolo nejznámější řecké báje, kterou zná v podstatě každý. Autoři ovšem zašli mnohem dál, než Hollywoodská studia, která před rokem vpustila na filmová plátna adaptaci sparťanských bojovníků. Ve skutečnosti se herní příběh s bájí shoduje jen v maličkostech, jako jsou postavy Jásona a argonautů, lodi Argo a zlatého rouna. Celý příběh zakládá na smrti Alkamé, která je úkladně zabita v den své svatby s Jásonem. Ten se rozhodne nejen pomstít, ale také přivést svou milovanou opět mezi živé a to pomocí zlatého rouna. Za pomoci svých přátel argonautů a samozřejmě bohů, kteří mu jsou nakloněni, se vydává na své lodi na mnoho míst v antickém Řecku, aby nalezl odpovědi na své otázky.

Celá hra je laděna v duchu RPG. Prakticky v ní naleznete vše co v jiných hrách tohoto žánru. Můžete vylepšovat své dovednosti a k dispozici máte také božské síly, které vám značně ulehčí boje s vašimi nepřáteli. Na pomoc vám ovšem ale přispěchají i vaši argonauti, ať už to bude silný Herkules či kouzly obdařená Médea, vždy budete mít šanci na vítězství. Na pomoc si ale budete moci vzít vždy jen dva ze svých druhů, ti ostatní setrvají na lodi. Skvělým zpestřením ve hře je také taktizování, při výběru pomocníků, které si vezmete s sebou. Budete muset dopředu vybrat správného argonauta, mohlo by se totiž také stát, že byste nemuseli svůj úkol splnit. Autoři hry vsázeli hlavně na jednoduchost ovládání, které je umožněno prostřednictvím myši a základních tlačítek na klávesnici. To vám bude hlavně vyhovovat v boji. Díky tomu mají rychlý spád a rozhodně se u nich nebudete nudit. Navíc jsou dobře okořeněny vsunutými videosekvencemi, které vám vždy předvedou nějakou tu parádičku vašeho hrdiny.

Co by to ale bylo za RPG, kdyby nemělo v zásobě spoustu dialogů. Ani na toto autoři hry neopomněli, naopak si skoro myslím, že to trochu přehnali. Dle mého názoru se inspirovali z jiných her, viz Mass Effect a dalších tomu podobných. Obsah dialogů je poutavý a napsán skutečně dobře, nicméně se může stát, že budete ve hře svědkem třeba i patnácti vět, zabývajících se úplně nepodstatným problémem. Pokud jste ale opravdovým milovníkem bájného Řecka, tak se budete vyžívat v každé další větě, kterou pronese vaše osoba. Dalším nepříjemným problémem je absence jakýchkoliv nápověd, přestože můžete oslovit prakticky každého, málokdy se vám stane, že dostanete odpověď na svou otázku. Navíc nebudete mít k dispozici ani klasický list úkolů, které máte splnit, nebo byste měli, z čehož vyplývá, že se hodně naběháte. Ve hře se vám také nebude zobrazovat panel zdraví, tedy pokud nebudete právě bojovat. A pokud jde o ten boj, tak přestože je opravdu skvělý, máte na výběr pouze ze tří zbraní a to meče, kopí a palcátu. Bohužel je ale budete moci použít, jen pokud budou na blízku nepřátele, nepočítejte tedy, že se budete moci vyřádit na nevinných lidech.

Po stránce grafického a audiovizuálního zpracování, je hra opravdu nádherná. Autoři si dali hodně záležet jak na postavách, tak na kulisách a to od těch nejmenších až po ty největší, což skvěle dokresluje atmosféru antického Řecka, jedinou překážku jsem zaznamenal u grafického nastavení, zde totiž nebudete moci výrazně měnit téměř nic, tedy až na klasické nastavení jasu atd. Nemusíte se ale bát, že byste si hru nezahráli, je skvěle upravena jak pro PC, tak pro konzole, tudíž neočekávejte žádné mimořádné hardwarové nároky. Celé toto grafické opojení navíc skvěle dolaďuje zvuková část hry, které může v některých pasážích hráče strhnout do děje.

Můj celkový dojem je dobrý, hra je vyvážená až na pár malých chybiček, ze kterých se jistě studio Liquid Entertainment do budoucna poučí. Hra ale přináší nový námět, který jsme tu ještě neměli, a už jen to stojí za vyzkoušení.

Zdroj: recenzeher.euPrůměrné hodnocení
2,33
Ohodnoťte jako ve škole
1   2   3   4   5  
Příspěvky do diskuze můžete přidávat po přihlášení!