Právě nakupujete za zvýhodněné ceny!

Race Driver: GRID - preview

Autor: Filip Dočekal, 07.04.2008 13:22, zobrazeno 4374x

Race Driver: GRID - preview Proč se těšit na Race Driver: GRID?

Colin McRae již vstoupil do současné novogeneračních her, to samé v červnu plánují Codemasters i se svojí druhou dvorní značkou Race Driver. Nová TOCA, pocházející původem ještě z první PlayStation, má spojit dobré vlastnosti charakteristické pro Race Driver a Colin McRae Dirt do jedné hry, která opět nabídne atmosféru striktně silničního závodění po celém světě. Hlavní kariérní režim v obrysech následuje totožný mód z Race Driver, tudíž opět začnete jezdit jako závodní elév v podnicích rozmístěných do Evropy, USA a Japonska, což je vlastně úspěšný recept převzatý ze třetí hry TOCA WTC. V Evropě půjde výhradně o klasické okruhové závody na smyšlených i skutečných tratích až pro 20 vozů najednou.

V Americe si pak zajezdíte převážně na úzkých městských okruzích se stejným počtem vozů na silnici, zatímco v Japonsku se budete věnovat driftovacím soutěžím v soubojích mezi 2-3 jezdci na velmi krátkých okruzích. Novinkou oproti minulým dílům je možnost libovolného přeskakování mezi kontinenty. Tudíž už nebudete vázáni dojetím celé jedné série v rámci určité lokace, jako je tomu u starších titulů Race Driver. Do plné hry se dostane samozřejmě velký počet lokací. Nyní jsou již známy okruhy v Doningtonu, Spa Francorchamps, Jaramě a Long Beach. Z městských tratí pak ještě Detroit, Milano a třešničkou na dortu bude Nürburgring, včetně proslulé severní smyčky. Vozový park ale bude oproti zvyklostem možná trochu chudší. Ve sbírce 45 aut budou absentovat oblíbené cestovní speciály ze šampionátů DTM, BTCC a V8 SuperCars, které nechybí ani v jednom předešlém díle Race Driver. Místo toho budete mít v garáži variace na cesťáky z mistrovství WTCC, jako je BMW 320, nebo Chevrolet Lacetti.

Licencované třídy zastoupí monoposty z americké i evropské série Le Mans, včetně vítězného Audi R10 TDI, nebo sportovní vozy třídy Gran Turismo (FIA GT). Auta ovšem nepůjde žádným způsobem vylepšovat, pouze změníte barvu, styl a rozmístěný samolepek sponzorů. Naprostá většina závodů pak potrvá zhruba 5-10 minut, ovšem mimo driftovací podniky, které se pojedou pouze na několik málo kol. Zajímavou, byť možná rozporuplnou funkcí bude možnost zpětného vrácení času v závodě, což půjde využít např. při bouračce, kdy prostě jízdu posunete zpět o několik posledních sekund. Využití této pomůcky má být ovšem zatím blíže neurčeným způsobem sankcionováno a za jízdy, ve kterých vrácení času použijete, nelze získat žádné achievementy a odměny. Tvůrci také naznačili, že v pozdějších stádiích kariéry si budete moci do týmu přizvat ještě jednoho počítačem řízeného spolujezdce a vrcholem vašeho snažení má být nákup celého vlastního týmu, za který můžete jezdit. Kampaň ale bude striktně offline, tudíž nebude propojena s online závody.

Zatím nebyl potvrzen splitscreen, na jistotu bude ale chybět kooperativní spolupráce na trati. V TOCA WTC na PlayStation jste mohli celý šampionát absolvovat v týmu s jedním kamarádem, který vás v závodech podporoval, něco podobného se bohužel v Gridu nedočkáme. Ovšem na druhou stranu je příjemné, že v online závodech spolu může jezdit najednou až solidních 12 jezdců. Možná i proto hra běží stabilně "pouze" ve 30 snímcích za vteřinu, nikoli ve dvojnásobném počtu, jako např. Forza Motorsport 2. Srovnání vlastně ani není na místě, protože Race Driver Grid bude mít do plnohodnotného automobilového simulátoru hodně daleko.

Pojetím zůstane pravděpodobně někde na půli cesty mezi arkádou a simulátorem, což ostatně platí i pro všechny předešlé díly. Race Driver Grid je postaven na upraveném enginu Neon, ne kterém běží již Colin McRae Dirt. Tento modernizovaný engine dostal název Ego, přičemž jednou z jeho specialitek mají být ještě pokročilejší kolize, než v Dirtu a to včetně ozlétávajících se pneumatik po nárazu do gumového mantinelu podél tratě. Městská prostředí ale oplývají množstvím detailů, včetně animací blízkého i vzdáleného okolí trati. Na obrázcích se nejčastěji zachytávají pěkně animované svítící lampiónky, nebo kvanta nafukovacích balonků, lemující některé městské tratě. Od Gridu bych tak jistě neočekával nějaký převrat v závodních hrách. Spíše bych hru šacoval na solidní a velice příjemně hratelnou autíčkovou arkádu na způsob silničního Dirtu. O kvalitách plné verze se přesvědčíme na PS3, Xboxu 360 a PC již v průběhu června, přičemž svou verzi obdrží také Nintendo DS.

Autor: Michal Jonáš

Průměrné hodnocení
1,25
Ohodnoťte jako ve škole
1   2   3   4   5  
Příspěvky do diskuze můžete přidávat po přihlášení!