Právě nakupujete za zvýhodněné ceny!

Just Cause - recenze

Autor: Filip Dočekal, 07.01.2008 09:02, zobrazeno 4879x

Just Cause - recenze Na jednom smyšleném tropickém ostrově, který jako by z oka Kubě vypadl, upevňuje svoji moc bezohledný diktátor, který jak už to tak bývá, neohrožuje jen domácí obyvatele, nýbrž také zájmy jedné nejmenované velmoci. Proto nastupujete jako zvláštní agent specializující se na vyvolání převratů a guerillový boj, abyste sílícímu domácímu odboji pomohli nenáviděného mocipána porazit. Na reálném předobrazu vystavěná zápletka tvoří podhoubí pro svobodnou akční smršť, při které si někdy až v kýčovitém duchu vyzkoušíte mnoho zajímavých činností, včetně volného pádu a řízení vozidel.

Přirovnání GTA na tropickém ostrově je sice možná až moc nadnesené, ale je pravdou, že cennou devizou Just Cause je právě veliká volnost a svoboda, tolik charakteristická pro konkurenční řadu. Hra se odehrává na krásném a pastelově vybarveném karibském ostrově, který ze všech stran omílá čisté moře zvící barvy té nejmodřejší oblohy. Mezi zelenými džunglemi se tu a tam vyskytují povětšinou zanedbané vesnice, města a slumy jasně poukazující na skutečnost, že vysoká životní úroveň je obyčejným plantážníkům na rozdíl od vládnoucí vrchnosti a nekalých živlů zapovězena.

Rozloha tohoto ostrova je veliká, i když jde vlastně o ostrovů několik. Daní za až romantické prostředí je menší rozmanitost lokací, ale v té přemíře dálek to ani tolik nevadí. Prakticky celá země je již od začátku zcela otevřená, vydat se můžete tudíž kamkoli. A to jak pěšky, tak rychleji na motocyklech, v autech, ve člunech a lodích a dokonce i v letadlech a vrtulnících. Kromě stálého střílení z mnoha typů střelných zbraní všech ráží, je totiž řízení a ovládání zejména leteckých prostředků asi nejlepší částí hry, protože přitom můžete dělat mnoho skopičin.

Klidně si vylezete na střechu jedoucího auta, roztáhnete vždy připravený skládací paraglide a můžete se takto pěkně sklouznout po obloze. Přitom se můžete přichytit svojí kotvičkou např. za nejbližší motocykl, který vás tak potáhne ve vleku, aniž by to jeho řidič vůbec zaregistroval. Nejlepší specialitky ovšem poskytují letadla a vrtulníky, na něž si agent dokáže hbitě vyskočit rovnou z kabiny a jen tak relaxovat v proudu svěžího vánku, nebo seskočit na padáku. A to časem přijdete ještě na další podobné finesy. Pečlivé používání těchto prvků vám pak může v některých misích hodně usnadnit cestu k cíli, což platí i o speciálních vozidlech, které vám za splněné rozkazy postupně nabídne mateřská agentura.

Na druhou stranu je předkládaná náplň hry poměrně stereotypní, zejména co se vedlejších úkolů týká, protože když máte za úkol eliminovat vládě nakloněný gang po dvacáté, po třicáté, začne to pomalu lézt krkem. Stejně jsou na tom i ostatní vedlejší úkoly, ponejvíce opět spočívající v likvidaci desítek nepohodlných lidí a kriminálníků. Naštěstí je hlavní kampaň již daleko příjemnější a akce jsou již parádně rozmanité. Navíc dost často musíte použít i hlavu, nikoli jen zbraně, protože bez přemýšlení toho moc nenaděláte. Taková infiltrace do vězeňské pevnosti, nebo útok na drogové plantáže, kdy se nabízí rovnou několik jednoduchých, či složitých cest ke splnění cílů mise, patří mezi skvělé okamžiky Just Cause.

Zvyknout si ale musíte na poměrně omezený jízdní model, který nemusí sednout každému. Přece jen Just Cause ani trochu nemaskuje svůj arkádový původ, takže musíte zdejší práci brát také trochu s nadhledem, protože agent je super hrdina a kosí desítky padouchů jak na běžícím pásu. Pokud tedy hledáte hodně volnomyšlenkářskou akci nijak ulpívající na realitě, pak může být Just Cause to pravé ořechové, ale větší pozornost na rozmanitější náplň hry by rozhodně neuškodila.

Autor: Michal Jonáš

Průměrné hodnocení
2,13
Ohodnoťte jako ve škole
1   2   3   4   5  
Příspěvky do diskuze můžete přidávat po přihlášení!